O Rasie

-    Labrador to pies myśliwski, aportujący ustrzeloną zwierzynę. Jest to jego wielka pasja, którą można zauważyć nawet u domowego "kanapowca". Chętnie będzie przynosił swojemu panu patyki, piłki itd. 

-    Labrador kocha wodę i jest doskonałym pływakiem. Każdy posiadacz psa tej rasy wie, jaką radość sprawia swojemu pupilowi wyjściem nad wodę. 

-    Labrador bardzo kocha swoich właścicieli, jest psem wyjątkowo przywiązanym i towarzyskim. Nie może być (jak i każdy inny pies) na długo zostawiany w samotności! Motto labka to: "Zawsze tam gdzie Ty". 

-    orasie.jpgLabrador to także łakomczuch, który nie pogardzi resztkami ze śmietnika. Jest go bardzo łatwo "upaść", gdyż tak wpatruje się w każdy kęsek spożywany przez człowieka, że mało kto potrafi się mu oprzeć :))

-    Labrador jest psem wyjątkowo pojętnym i szybko się uczy. Doskonałe rezultaty można uzyskać wykorzystując jego miłość do jedzenia, za smakołyk gotów jest zrobić prawie wszystko. Labrador jest polecany osobom początkującym, gdyż nie ma większych trudności z jego ułożeniem, chociaż należy pamiętać, że jest to pies "z temperamentem". 

-    Labrador to czułe stworzenie, nigdy nie należy go ostro karcić! Lepiej jest nagradzać go za to, co zrobi dobrze. 

-    Szczęśliwy labrador to taki, który ma zapewnioną codzienną porcję ruchu i zabaw w aportowanie, towarzystwo człowieka oraz smaczne jedzonko.

WZORZEC FCI

wzorzec.jpgFCI Standard No 122 /29.01.1999/ GB
Kraj pochodzenia: Anglia 

WYGLĄD OGÓLNY: mocnej, zwartej budowy, bardzo aktywny; szeroka czaszka; szeroka i głęboka klatka piersiowa; żebra dobrze wysklepione; lędźwie szerokie; kończyny tylne mocne 

CHARAKTER: łagodnego usposobienia, żywiołowy. Doskonały węch; delikatny uścisk szczęk; posiada ogromną pasję do wody. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków; oddany towarzysz. Inteligentny, pełen zapału i posłuszny, skłonny do ciągłej zabawy. Przyjazny z natury, bez śladu agresji czy przesadnej lękliwości 

GŁOWA
Czaszka: duża, dobrze zarysowana, bez mięsistych policzków
Stop: zaznaczony
Nos: szeroki o dobrze rozwiniętych nozdrzach Kufa: mocna; wargi nie obwisłe, ściśle przylegające
Szczęki/zęby: szczęki średniej długości; szczęki i zęby mocne w idealnym, regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym, tj. zęby górne zachodzą na dolne i są prostopadłe do szczęk

Oczy: średniej wielkości, wyrażające inteligencje i dobry charakter. Kolor brązowy od ciemnokasztanowego do orzechowego

Uszy: Nie duże ani ciężkie, zwisające blisko głowy, osadzone nieco z tylu głowy 

SZYJA: wyraźna, mocna i solidna, dobrze osadzona na prawidłowo ustawionych skośnych łopatkach

CIAŁO
Grzbiet: górna linia tułowia pozioma
Lędźwie: szerokie, zwarte i mocne
Klatka piersiowa: odpowiednio głęboka i szeroka; mocno wysklepione żebra 

OGON: cecha charakterystyczna rasy; bardzo gruby u nasady stopniowo zwężający się ku końcowi; średniej długości, bez pióra, ale całkowicie pokryty krótką, gęstą sierścią, dającą wrażenie okrągłości tego ogona, określanego jako ogon wydry. Może być noszony wesoło, ale nie powinien być zakręcony ponad linię grzbietu 

KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE: mocna kość; proste od łokcia do ziemi widziane z przodu i z boku 
Łopatki: długie i skośne 

KOŃCZYNY TYLNE I ZAD: zad dobrze rozwinięty i nie pochylony w stronę ogona. Kończyny dobrze kątowane, staw kolanowy nisko osadzony. Postawia krowia jest niepożądana 

STOPY: okrągłe, zwarte; palce dobrze wysklepione, a opuszki palców dobrze rozwinięte 

RUCH: swobodny; pies pokrywa dużo ziemi, porusza się prosto widziany od przodu i od tyłu 

SZATA
WŁOS: cecha charakterystyczna rasy; krótki, gesty, bez falistości i pióra, lekko szorstki w dotyku; z chroniącym przed zimnem podszerstkiem.
UMASZCZENIE: Całkowicie czarny, żółty lub wątrobiany/czekoladowy. Żółty może być od jasnokremowego po lisio-rudy. Dopuszczalna mała biała plama na przedpiersiu.

WYMIARY
Idealna wysokość w kłębie:
pies 56-57 cm
suka 54-56 cm 

WADY Każde odstępstwo od wzorca traktowane jest jako wada, której wpływ na ocenę zależy od stopnia jej nasilenia.  

UWAGA Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, wyraźnie wyczuwalne w worku mosznowym.